Spidron: virtuális formák
A spidron egyenlő szárú és egyenlő oldalú háromszögekből alkotott, S betű alakzatból kiinduló örvényszerű forma – alkotója, Erdély Dániel annak idején az iparművészeti egyetemen, házifeladatként készítette Rubik Ernő professzor, azaz a Rubik kocka feltalálójának egyik órájára.
„Ilyet még nem láttam – valami ilyesmit mondott a bűvös kocka feltalálója, amikor a leendő képzőművész – Erdély Miklós avantgárd művész fia – formatan gyakorlaton bemutatta neki a papírból hajtogatott harmonikaszerű alakzatot” – jegyzi az index.hu portálon meg Bodoky Tamás újságíró.
A MAGMA Kortárs Kiállítótérben a spidronokkal mapping, azaz térbeli vetítés köntösébe öltözve találkozhatunk. Bordos László Zsolt fényalkotása a Spidront, mint inspiráló formát használja. A geometrikus alakzat vizuális lehetőségeit ragadja meg a tárgyvetítés (object mapping) segítségével.
Bár számos korai előzménye is volt, a tárgyvetítés, mint önálló műfaj megjelenése és megnevezése 2006-2007-re tehető, amikor kísérletező művészek a világ több pontján – így Magyarországon is – megunták a sík felületekre történő vetítést és elkezdtek háromdimenziós tárgyakra, díszletekre vetíteni. A tárgyvetítés monumentális válfaja az architekturális vetítés vagy más nevén az épületvetítés.
Az élményt, a szó szoros értelmében tovább mélyíti az anaglyph sztereoszkópia: ez a 3d érzést, azaz térérzetet keltő eljárás tovább fokozza a különböző idomokkal történő vizuális kísérletezést, a nézőt érzékeiben megtéveszti. „A néző nem tudja a megszokott módszereivel értelmezni a látottakat, az érzékei cserben hagyják (hiszen a vetített kép módosítja a vetített felületet). A vetítés kizökkenti a nézőt a megszokott érzékelési és észlelési sémáiból, új értelmezési folyamatra készteti! Meggyőződésem, hogy a tárgy- és épületvetítés túlmutat a technikai kuriózum kategóriáján. Egy olyan új vizuális nyelvről van szó, amely képes megszólítani a ma emberét!” – fogalmaz Bordos.
Tájékoztatás!
A Spidron videomapping installicióhoz használt fény- és hangtechnika miatt, a kiállítás kiskorúak számára nem ajánlott.
A kiállítás a fesztivál teljes ideje alatt megtekinthető, a szokásostól eltérő fesztiválos nyitvatartással: péntek – vasárnap, 11:00 – 22:00.
További információk: https://magma.may