A Gyíkemberek a spájzban vannak című előadás kicsit többnek bizonyult, mint különböző összeesküvés-elméletek tárháza – sokkal inkább szociál, társadalomtudományi, politikai eszmefuttatássá vált.

Kezdetnek a konspirációs elméletek mibenlétét járták körbe: a konspirációt Hubbes László Attila rögtön az etimológiai aspektusban közelítette meg, rámutatva, hogy a szó görög jelentése szerint együtt lélegzést jelent. Tamás Gáspár Miklós filozófus szerint az összeesküvések oka gyakran a kényszer, „az emberek nem szeretik, ha felakasztják őket”, tehát bizonyos társadalmi változások csakis úgy tudnak bekövetkezni, ha titokban készítik ezeket elő.

„Lenézhetjük az összeesküvés-elméleteket” – fogalmazott, azonban el kell ismerni, hogy a megismerés egyik módszere a fantázia, ilyen értelemben egy összeesküvés-elmélet nem feltétlenül „roppant szimplifikált marhaság”, ami nem áll vészen távol a hasznos gondolatoktól, „következésképpen mind az összeesküvéselméleteket, mind azok leleplezését kritikával kell nézni”.

Kustán Magyari Attila a tipologizálásról is beszélt: alkalmasint az összeesküvések reális kérdéseket igyekeznek megmagyarázni, más esetekben egyfajta eltorzult valóságérzékelést legitimizálna.

Hubbes a tudományos álelméleteket is érinti: „gyakran az elfogadott világképünket kérdőjelezik meg, mint összeesküvés. (…) Sokan elveszítették a hitüket a tanulásban, a módszeres gondolkodásban”.

Nagy Zeni szerint az áltudomány gyakran áll az összeesküvés elméletek hátterében, gyakran alapul egy-egy kutatás mögött meghamisított, megváltoztatott adat. Itt Nikola Tesla neve is felmerült – hiszen a legtöbb konteo (conspirational theory – összeesküvés-elmélet) az ő nevéhez kötődik. Az amatőr csillagász szerint nem elhanyagolható szempont, hogy az elméletek hívői identitásuk részének tekintik a téves információt – ezért a valós adatokat könnyen bélyegezik hazugságnak. „A tudomány állít, az áltudomány cáfol” – a legtöbb internetes elmélet esetében szinte axióma Nagy Zeni kijelentése.

Egy ilyen volumenű beszélgetésből nehéz következtetéseket levonni: abban azonban mindenki egyetért, hogy az áltudományos megnyilvánulások, az összeesküvéselméletek exponenciális térhódítását tetten lehet érni, a butaságok terjedése néha vészes eredményeket produkál, legyen szó a lapos föld hívőkről, vagy éppen az oltásellenes mozgalomról. Ha van következtetés, akkor az már a beszélgetés előtt is a levegőben volt: szerencsésebb irtani őket, mint a burjánzásukhoz asszisztálni.

Kiss Bence

Galéria