Tekervényes vonalak, drámai perspektíva, élénk színek – ezzel a hármassal jellemezte saját munkáit Shan Jiang kínai származású, Londonban alkotó illusztrátor, akivel vasárnap a Teinben találkoztunk. A vetítéssel egybekötött bemutatkozó után Részegh Botond képzőművész kérdezte az alkotót a keleti és nyugati vizuális kultúra rajzstílusban és identitásban való összeegyeztethetőségéről.

Vibráló színekben pompázó művei elképesztően részletesek, ugyanakkor mindig találunk benne fókuszpontot, amely kibékíti a perspektívához kötődő keleti és a nyugati vizuális alapokat. Shan Jiang-ot nagymértékben inspirálta a képregények világa, az irodalom (elsősorban Italo Calvino és Isaac Asimov regényei), valamint a sci-fi és gengszterfilmek és sorozatok miliője, Takeshi Kitano univerzuma. Az alapokat Sanghajban sajátította el, aztán ahogy Londonba költözött, az évek során alakította, fejlesztette stílusát. Szerinte ezért kulturális háttértől függetlenül mindenki számára érthetők és élvezhetők munkái.

A sepsiszentgyörgyi közönség számára (a beszélgetésen vetített munkákon kívül) a főtéren két asztalkánál szabadott lehetett színezni Shan Jiang fekete-fehér rajzait, végül többnyire gyerekek éltek a felkínált lehetőséggel. Holott bizonyára sok felnőtt is szívesen elmélyült volna ezekben az izgalmas dinamikájú, részletes és gazdag képi világokban (akár kiállítás formájában). Ez a lehetőség tehát kissé elveszett a fordításban, mint a bemutatkozó során visszájára fordított néhány gondolat.

Farcádi-Plájás Betty

Galéria