Jegyvásárlás

Janka 10 éves. Ő egy nagyon boldog és életvidám gyerek. Csak az anyukája néha kiabál, máskor meg észre sem veszi. 

Jankának vannak barátai. Ők is nagyon boldog és életvidám gyerekek. Csak a szüleik vagy veszekednek, vagy válnak, vagy nem is léteznek. 

A gyerekek énekelnek, táncolnak, Janka pedig lerajzolja a körülötte lévő világot pont úgy, ahogy azt elképzeli: fura alakokkal és váratlan eseményekkel tele. Mindenki a napfényt keresi. 

De mi történik az emberrel, ha sokáig nem süt a nap?

Pass Andrea drámája Radu Afrim rendezésében, a Tamási Áron Színház társulatának előadásában égetően aktuális társadalmi tükröt tart. A jelenetek során három család története rajzolódik ki, s mindben van valami törés: válás, betegség, magukra hagyott gyermekek, eltévedt elvárásokat támasztó szülők. A súlyos, éles drámák azonban – ahogy azt már megszokhattuk a többszörös UNITER-díjas rendezőtől – humorral, játékossággal, gyermeki képzelőerővel kiszínezett érzékletes formában kerülnek színpadra. A színészek egy része több szerepet is játszik majd, gyerekként és felnőttként is megjelenik a történetben, vagy a gyerekek képzeletében megszülető jelenetek szereplőit alakítják.

Tompa Andrea író, színikritikus így ír a történetről a dráma előszavában: „egy klasszikus narcisztikus anya ural minden színpadi szituációt; hiányzik belőle az empátia, a figyelem, a mások iránti érdeklődés. Tolakodó, végtelenül egoista; ugyanakkor gyanakvó, és folyton védekezik, bár saját elképzelései szerint sosem hibás semmiért. Ez az empátia-hiány végül egyszerűen kegyetlenné teszi. Az első jelenetben lekési a szülői értekezletet, feltartja a már menni készülő tanárt, kijelenti, hogy férje helyett kell most magát szégyellenie, aki nem jött el. Milyen lehet a férj ezek után? Egy klasszikus, „érzelmileg hiányzó” apa. Jelen van, csak érzelmileg nincs jelen, a figyelmével, érdeklődésével. Kettejüknek van egy tíz éves kislányuk, akire tehát nem sok figyelem jut. A kislány szépen rajzol, ám csak feketét használ… A darab erénye, hogy egyszerre képes a felszínt és a mélyét is megmutatni; éles, játékos jelenetekben, erős szituációkban.”

A Tamási Áron Színház produkciójában nem egyértelműen gonosz szülők, és visszaélésektől, bántalmazásoktól terhes családtörténetek jelennek meg, inkább magányos, elveszett gyerekek és felnőttek, akik egy jobb élet lehetőségét keresik. A nagy drámai jelenetek, általános igazságok kinyilatkoztatása helyett hétköznapi helyzetekkel, hozzánk hasonló emberek napi küzdelmeivel találkozhat a néző. Mintha a saját családjainkat látnánk, melyekben valamennyien napraforgóként keressük a boldogságot.

SZEREPOSZTÁS
Anya: PÁL FERENCZI Gyöngyi
Tanítónő: GAJZÁGÓ Zsuzsa
Gondnok, Fodrász, Eladó a turkálóban: SZAKÁCS László
Apa: ERDEI Gábor
Gyerekek:
Janka: VARSÁNYI Szabolcs
Erik: KÓNYA-ÜTŐ Bence
Dzsenifer: KORODI Janka
Klari: BENEDEK Ágnes
és:
Nő a pszichiátrián, Bodza, Szülő, Gyerek: VASS Zsuzsanna
Cintula, Hajléktalan, Orvos, Szülő: PIGNITZKY Gellért
Béluka, Pincér, Rendőr, Páciens, Szülő: NAGY-KOPECZKY Kristóf
Szülő, Gyerek: CSOMÓS Tünde Tímea, GAZDA Szende
Szülő: BARTALIS Szabolcs
Rendező: Radu AFRIM
Rendezőasszisztens: DÁLNOKY Réka
Díszlet- és jelmeztervező: Irina CHIRILĂ
Koreográfus: Flavia GIURGIU
Zene: KÓNYA-ÜTŐ Bence
Ügyelő: CSOMÓS Tünde Tímea
Súgó: GAZDA Szende

Az előadás időtartama: 2 óra 45 perc (egy szünettel)

Időpont: szeptember 14., csütörtök 18:00 óra
Helyszín: Tamási Áron Színház, nagyterem
Jegyek IDE kattintva találhatók.